Ceenbekov 2019’u Bölgesel Gelişme ve Ülkelerin Dijitalleşmesi Yılı ilan etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov 2019 yılını Bölgesel Gelişme ve Ülkelerin Dijitalleşmesi Yılı olarak ilan etti.

Ülkenin Çüy bölgesine bağlı Sokuluk ilçesini ziyaret eden Ceenbekov, Sokuluk sakinleriyle yaptığı toplantıda 2019’u Bölgesel Gelişme ve Ülkelerin Dijitalleşmesi Yılı olarak ilan ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ceenbekov 2019 yılında ilk çalışma ziyaretini bugün, 9 Ocak’ta Çüy bölgesine bağlı Sokuluk ilçesinden başladı.

2018 yılının Bölgesel Kalkınma Yılı ilan edildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, ana faaliyet ülkedeki kırsal alanların geliştirilmesi, orada yeni istihdamların yaratılması, kırsal alanlarda girişimciliğin gelişmesi için uygun koşulların yaratılması olduğuna işaret etti.

Ceenbekov ayrıca, köylerdeki girişimcileri desteklemek amacıyla onlar için uygun şartlar yaratıldığını vurguladı.

Toplantıda konuşan Devlet Başkanı, 2018’in Bölgesel Kalkınma Yılı ilan edilmesi ile birlikte 2500 kişiye yeni iş yeri verildiği, toplam olarak 200 yeni şirket açıldığını bildirdi.

Bölgeleri geliştirme çalışmaları artırılacağına vurgu yapan Ceenbekov, sonraki yıllarda da devletin önceliği olacağını söyledi. Ceenbekov, bölgelerin daha da geliştirilmesi ve toplumun günlük yaşamına yeni teknolojilerin getirilmesi amacıyla 2019’un Bölgesel Gelişme ve Ülkelerin Dijitalleşmesi Yılı olarak ilan edildiğini duyurdu.

İlerleyen yıllarda, yeni teknolojiler kullanarak, gelişme hızına ivme kazandırmanın ulusal ölçekte gerekli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Toplumun dijitalleşmesi günümüzün bir gereğidir. Bu vatandaşlarımız için yeni fırsatlar açacaktır. Kamu hizmetlerinin sunumunda insan faktörü dışlanacak ve bu da yolsuzluk unsurlarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunacaktır.” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı, Tündük elektronik sistemi aracılığıyla 189 kamu hizmetinin dijitale dönüştürüleceğini belirtti.

Ceenbekov, “Dijital altyapı, vatandaşların yolsuzluğun ortadan kaldırılmasında temel araç olan yetkililerle doğrudan temaslarını önemli ölçüde azaltacaktır. 2019 yılında, ülkenin kalkınması için dijital temellerin oluşturulması devlet politikasının bir önceliği olmalıdır. Bu amaçla, 2019 Yılını Bölgesel Gelişme ve Ülkelerin Dijitalleşmesi Yılı ilan edilmesine karar verilmiştir. Bu hafta ilgili Kararnameyi imzalayacağım.” dedi.

Kabar.kg