Kazakistan ve Rusya yatırım işbirliğini genişletmek istiyor

Başbakan Bahıtjan Sagintayev, Astana’ya resmi ziyaretle gelen Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ile bir araya geldi.

Hükümet Evi’nde gerçekleşen ikili görüşmenin ardından başbakanlar heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.

Toplantıda ticaret, yatırım ve entegrasyon başta olmak üzere yakıt, enerji, ulaşım ve teknolojik alanlarda ikili ve çok taraflı işbirliği imkanlarının genişletilmesi konusunda anlaşan taraflar ayrıca askeri endüstriyel ve yüksek teknolojik projelerde mevcut ve gelecekteki işbirliği ile  ve Baykonur Uzay Üssü’nün durumu görüşüldü.

Kazakistan ve Rusya ilişkilerinin en üst seviyede olduğuna dikkat çeken Sagintayev, bunun en önemli sebebinin ise iki ülke liderlerinin sürekli iletişim ve diyalog içinde olmasına bağladı. Medevedev’in ziyaretini iki ülke ilişkilerinin ve işbirliğinin gelişmesine ivme katacağını kaydeden Sagintayev, görüşmede ayrıca çözüm bekleyen sorunlarında giderilmesinde etkili olacağını vurguladı.

Stratejik ortak iki ülkenin karşılıklı diyalogu sayesinde ticaretin arttığına dikkat çeken Medvedev, Hükümetlerarası İşbirliği Komisyonu çerçevesinde aktif işbirliğinin devam edeceğini kaydetti.

Yeni ulaşım koridorları ve transit hatlar sayesinde Çin-Kazakistan-Avrupa istikametinde Avrasya transit koridorunun ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı konusunda hem fikir olan taraflar,  bu hattın ekonomik büyümenin yanında yatırım ve bölgesel kalkınma adına da yeni fırsatlar doğuracağı belirtildi.

-Baykonur’a yatırım yapılacak

Toplantıda iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın önceliklerinden biri olan uzay faaliyetleri alanındaki işbirliğine dikkat çekildi. Bu anlamda Baykonur şehrine uzun vadeli kalkınma programının yapılmasının ele alındığı görüşmede ikili anlaşmalara dayanarak kentin alt yapısının modernizasyonuna başlandığı kaydedildi.

Ayrıca Kazakistan-Rusya XV Bölgeler Arası İşbirliği Forumu’nun Petropavlosk’ta yapılmasının ikili turizmin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağı vurgulandı. 

Kazakistan-Rusya ticaret hacmi Ocak-Ağustos 2018 verilerine göre geçen yıla nazaran yüzde 8.3 artarak 11.3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kazakistan.kz