Özbekistan, hacı turizmi için ilk uluslararası foruma ev sahipliği yapacak

Özbekistan’ın Bişkek Büyükelçiliğinden GBNews’e aktarılan habere göre, 21-23 Şubat 2019 tarihlerinde Buhara'da (Özbekistan) Pasifik Turizmi ile ilgili ilk Uluslararası Forum (hacı turizmi) düzenlenecek.

Forum, Ziyorat turizminin gelişmesinde uluslararası işbirliğini genişletmek, Özbekistan'ın dünyanın en büyük hac turizm merkezlerinden biri olarak uluslararası tanınmasını sağlamak, cumhuriyeti potansiyel yabancı turist hacıları arasında cazip bir turizm merkezi olarak tanıtmak, doğrudan yatırım çekmek ve uluslararası"Helal" standartları tanıtmak için düzenleniyor.

Forumda bilim adamlarının, ilahiyatçıların, uzmanların, ziyorat turizmi alanındaki uzmanların yanı sıra yabancı eğitim kurumları başkanları ve temsilcilerinin, hacı turizmi dernekleri, ajanslar, turizm merkezleri ve diğer ilgili kuruluşların katılması bekleniyor.

Etkinliğin katılımcıları için, hac bölgelerinin ve Buhara'daki Ziyorat turizminin nesnelerinin gezi turları düzenlenecek.

Buna ek olarak, forumda ziyorat turizminin gelişimini tartışmak, yatırımları çekmek ve hibe turizminin altyapısının geliştirilmesine katkı sağlamak için bir forum oluşturmak öngörülüyor.

Forum katılımcılarının, İslam kültürü ve medeniyetinin gelişiminde Özbekistan'ın kültürel ve tarihi merkezlerinin rolü hakkında bir Deklarasyon kabul etmesi ve yabancı ortaklarla yatırım anlaşmaları imzalanması bekleniyor.

Kabar.kg