Tanpınar’a Mektup

Tanpınar’a Mektup

Merhaba, sevgili şair Ahmet  Hamdi Tanpınar.  Size sonsuz  güneşten, aydan, suda dans eden ışık ve gölgelerden, mavi gök yüzünde uçuşan kuşlardan, kardan, fırtınadan, hiç dinmeyen rüzgarlardan, bahçelerde biten çiçeklerden, sarmaşıklardan, “Mor aydınlıkta bir çınardan” selamlar var. Muhtemelen beni hatırlamışsınızdır. Bu size yazdığım binlerce mektuptan bir tanesi. Evet, ben sana kalbinde sevgi taşıyan bir insanım. Sevgi, hem de nasıl bir sevgi, içime dolan bir sevinç, bir nefes gibi... Senin yazdığın gibi:
Aşk dediğin nedir ki,
Tenden bedenden sıyrık,
Çocukların içinde
Yaşadığı bir çığlık...
“Nasılsın?“ diye sormayacağım. Çünkünasıl olduğunu tahmin edebiliyorum. “Kül kedisi yorgunluğunda kalbim, ‘İçim muradına ermiş abasız, postsuz bir derviş’.” yazmıştınız.
Dün yine bir şiirinizi okudum: “Sen ve Ben.” Biliyor musunuz, ben sizde daha çok neyi beğendim? Sözlerinizin sade, gösterişsiz, ama bin bir renkle dizilişine, anlamının dizelerde ahenkli akışına vuruldum. Şiirlerinizi insanın iç dünyasını gözler önüne serdiği için seviyorum. Mısralar sanki hüzünlü bir şarkının notaları gibi akıp gitmektedir.
Seni gür sesiyle hayat çağırır,
Beni de çiğneyip geçtiğin toprak...
Aziz şairim, “Dönmeyen gemiler olduk açıktan, Adımızı soran, arayan var mı?...” diye soruyorsun. Sen hiç unutuldun mu? Unutulur musun?
“Annem için” şiirin de annenizi çin söylediklerinizi şimdi bende sizin için dile getiriyorum:
Öksüzlük denilen acıyla vurgun
Bir başka ölüydük bu toprakta biz...
Ama ben seni kalbime defnettim. Sadece ben değil, milyonlarca insanın kalbinde yaşıyorsun sen. Sen ölümsüz, sen ebedi, sonsuz bir ışık, binlerce insanın göğsünde parıldayan bir ışık. “Ne içindeyim zamanın, Ne de büsbütün dışında” diyorsun. Sen değer verdiğin o zamanın özündesin, zamanın kendisisin. Zaman geçer, günlerin üstüne yeni günler gelir. Ama sen her zaman varsın, her zaman olacaksın. “Huzur’unla” kalpler rahatlığa erecek, “Bir  adın  kalmalı” şiirinle insanlar öğütlenecek, “Gül’ünle” sürekli sevinç içinde olacak.Bu mektubum da sana yazdığım diğer mektuplar gibi cevapsız kalacak biliyorum. Ama bir gün seninle mutlaka buluşacağımızı da biliyorum. Bekliyorum, buluşmamızı bekliyorum... Görüşmek üzere, ey değerli insan!               
Güneş  Xudiyeva