Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş’ta çeşitli etkinliklere hazırlıklar

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilen Kırgızistan'ın güney başkenti Oş kenti çok sayıda turizt ağırlamak üzere hazırlanıyor.

Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov Cumhurbaşkanı Danışmanı Sultan Rayev’in başkanlığındaki yaratıcı ekip ile toplantı düzenledi.

Toplantıda Kastamonu'dan 2019 Türk Kültür Başkenti unvanını devralan Kırgızistan'ın ikinci büyük kenti Oş'ta kültürel etkinliklerin düzenlenmesiyle ilgili plan görüşüldü.

Görüşmede Süleyman Dağı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne kabulünün 10. yıl dönümüne dahil şehrin tarihi ve kültürel miras alanlarına ve manzaralarına özel olarak dikkat gösterileceği vurgulandı.

Toplantı katılımcıların ele aldığı plana Nisan ayında açılış töreni ile start verilecek etkinlikler kapsamında, "İpek Yolu Üstündeki Oş kenti: Dünü, Bugünü, Yarını" sempozyumunun düzenleneceği dahil edildi.

Yıl içerisinde, uluslararası dans festivallerinin yanı sıra Türk devletlerinin gençlik forumları, Türk dünyasının yazar ve aşık toplantıları, sinema haftası, uluslararası resim yarışmaları, moda festivalleri, heykeltıraş ve sanatçı toplantılarının yapılması planlanıyor.

Kabar.kg