Türkiye Cumhuriyetinin 95 Yılı Bişkek'te de kutlandı

Birinci Dünya Savaşından sonra başlayan kurtuluş mücadelesini Türk milletinin kahramanlığıyla kazanan ve bunun neticesinde büyük önder Gazi Mustafa Kemal tarafından kurulan yeni ülkenin hükümet şekli olan Cumhuriyet 29 Ekim 1923’te ilan edildi. Böylece dünya tarihindeki yerini alan Türkiye Cumhuriyeti bugün itibariyle 95 yaşındadır.

Her 29 Ekim günü Türkiye’de ve yurt dışı temsilciliklerinde kutlanan bu bayram Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de kutlandı. Bişkek Büyükelçiliğinin düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna Büyükelçilik mensupları, dost ve kardeş ülkelerin Büyükelçileri, yabancı misyon şefleri, Kırgız Dışişleri Bakan Yardımcısı, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü, Rektör Vekili, Denetleme Kurulu Üyeleri, Öğretim elemanları, TC Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların öğretmenleri, Türk ve Kırgız işadamları, sanatçılar, Kırgız üniversitelerindeki Türkoloji merkezi öğretim elemanlarıyla bir kısım öğrenci katıldı.

Törende Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘ın 95. Yıl mesajı kendi sesinden görüntülü olarak ekrandan yansıtarak davetlilere dinletildi.

Yaklaşık 1200 davetlinin bulunduğu resepsiyonda TC Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat konuklara hitaben yaptığı kısa konuşmada “ Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri üstün başarılara kavuşmuş, dünyada belli bir karizması oluşmuş dostlarının iyi gününde de kötü gününde de yanlarında olmuş stratejik konuma sahip köklü bir ülkedir. Kırgızistan’ın 31 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinden tam 3 saat sonra onu ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. İkili ilişkilerimiz Sayın Cumhurbaşkanlarımızın karşılıklı ziyaretleriyle yeni bir ivme kazanmış olup gelecekte daha güzel projelere birlikte imza atılacaktır. Türkiye 27 yıllık dönem içinde yaklaşık 1 milyar dolar civarında yatırım yapmıştır. Manas Üniversitesi 23 yıldır eğitim veriyor, Kırgız Türk dostluk Hastanesini yakında açacağız, TİKA aracılığıyla eğitim ve sosyal amaçlı çok sayıda yatırımlarımız devam edecektir.” dedi.

Türk Hava Yolları tarafından iki adet ücretsiz İstanbul’a gidiş dönüş bileti için çekiliş yapıldı. Biletlerden biri Afganistan Büyükelçisine, diğeri ise bir TÖMER öğretmeninin davet numarasına isabet etti.

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu ortaokul ve lise öğrencilerinin sunduğu değişik yörelere ait halk oyunlarıyla son buldu.

Kabar.kg